Říjen 2007

mediátor - kniha - děj

12. října 2007 v 19:21 | Terezka |  nej knížečky=)
Mediátor je série šesti knih od Meg Cabotové. pozor, spoilery! Pokud se chcete nechat překvapit, tak to nečtěte do konce =D

První díl nese název Krajina plná stínů. Susannah Simonová je mediátor. Prostředník mezi světem živách a zesnulých. Jejím úkolem, jak si myslí, je pomáhat zbloudilým duším na druhou stranu. Suzin otec zemřel a ona žila sama s mámou v New Yorku, dokud se její matka znovu nezamilovala a nevdala za Andyho. Domácí kutil a výborný kuchař a celkem fajn chlap. Ale mělo to taky nevýhody. Měl tři synky - nejstarší Jake, pak Brad a dvanáctiletý David. Taky koupil dům v malém městečku Carmel by the sea v Kalifornii. Takže se Suze přestěhovala z velkoměsta.

Hned první člověk, s kterým se tam seznámila byl Jesse. Přesněji duch zemřelého Hectora de Silvy. Zemřel před sto padesáti lety ve svých dvaceti a zůstal jako duch v Suzině pokoji, aniž by ho kdokoliv viděl. Susannah byla první mediátor, kterého kdy spatřil a taky jediný člověk, který s ním po půl druhém století mluvil.

Jesse byl Španěl, moc pěkný, ale přesto Suze odmítala dělit se s ním o pokoj.

První den ve škole zjistila, že není jediný mediátor na světě. Hned se ukázalo, že otec Dominik, kněz a ředitel misijní školy Junipera Serry má tento dar také.

Duchovi rozlteskávačky, který před příchodem Suze chodil na stejnou školu se nelíbí, že Susannah "zabírá její místo". Heather se ji snaží zbavit, stejně jako jejího bývalého přítele, kvůli kterému se vlastně zastřelila. Suze za Jesseho pomoci Heather unikne a podaří se jí ji zaříkat.

Susannah se s Jessem víc seznamuje a zjišťuje, že mít takového spolubydlícího není na škodu.
____________________________


Ve druhém díle - Devátá stezka - se Suze na večírku seznámí s Tadem Beumontem. Fajn kluk, se kterým ji Jesse načapá v autě se ale ukáže jako hodný synáček zákeřného vraha. Jeden večer se u Suze v pokoji zjeví duch ženy, která ji zoufale prosí, aby vyřídila Zrzkovi, že to nebyla jeho vina. Víc od ní nezjistí. Od kamarádky CeeCee se dozví, že právě otci Tada se říká Zrzek. Ten má ale lehký problém s tím, že si myslí, že je upír. Susannah se mu snaží předat vzkaz, ale Tadův strýc Marcus ji v tom moc nepomáhá. Pomocí jedné ženy, která byla rukou Beumonta zabita se dozví, že Marcus je ten viník.

Duch malého chlapce ji poprosí, aby našla jeho kocoura Hřebíka a protože ten si Jesseho velmi oblíbí, má Suze nového mazlíčka.

Když Marcus zjistí, že Susannah o něm ví víc než by měla, pokusí se ji zneškodnit stejně jako svého synovce, kterému to řekla. Suze s ním bojuje a za drobné pomoci Jesseho se ho dokonale zbaví. Marcus zmizí a i přes odlišné výpovědi všech kolem z toho Susannah vyvázne jen s domácím vězením.
_____________________________

Ve třetím díle s názvem Andělé smrti navštíví Suze její nejlepší kamarádka z New Yorku Gina. Jesse není z Giny moc nadšený, protože to znamená, že zjevovat se jen tak v Suzině pokoji a povídat si s ní nemůže. Susannah si myslí, že si užije fajn jaro s nejlepší kámoškou na pláži, ale znovu se objeví duchové. Přesněji čtyř maturantů z RLS. Střední školy Roberta Louise Stevensona. Suze se ve škole seznámí s Michaelem. Otravný šprt, kterému Susannah zachrání život se na pláži zjeví jako svalnatý krasavec. Suze promýšlí, jestli ho úplně ignorovat nebo se přece jen o něj zajímat. Rozhodne se pro to druhé, už jen z toho důvodu, že ji nesedí, jak si na něj andělé z RLS zasedli. Opět s Jesseho a teď i otce Dominika pomocí se ji podaří z dvou dívek a dvou chlapců ve společenských šatech vytáhnout zajímavé informace, které potvrzují její domněnku. Že auto, ve kterém se zabili shodil z útesu právě Michael.

Vytáhne ho ven na vyhlídku, přesně tam, kde se nehoda stala a tam mu to předhodí. Michael si myslí, že ho pochopí, což Suze rozhodně nemá v úmyslu. Michaelův plán, aby se to nikdo nedověděl teď zahrnuje i zbavení se Suze. V tom se objeví čtyři duchové a chtějí se Michaelovi za svou smrt pomstít. To jim Susannah schvaluje, dokud to nezajde daleko. Když jim to chce vyvrátit vrhnou se i na ni. Vše se snaží zachránit Jesse, který se tma ukáže taky. Zatímco Michael leží na zemi téměř v bezvědomí, Suze bojuje s děvčaty a Jesse s kluky. U Jesseho, jakožto ducha je to vyrovnanější, ale Suze skončí brzy na zemi vedle Michaela. A chvíli potom, co přijede sanitka zavolaná otcem Dominikem upadá do bezvědomí. Probudí se až v nemocnici.

Naštvaný Jesse ji přijde navštívit. Zatímco se mu Susannah snaží vysvětlit své počínání a omluvit se mu, uvědomí si, že její vztah k němu přerostl ve víc, než přátelství.
_____________________________

Začátek čtvrtého dílu Temná je noc nás přivádí do hotelu Peoble beach, kde si Suze odpracovává letní brigádu. Hlídá malé děti, jejichž rodiče zřejmě nemají dostatek času, aby se jim věnovali. Susannah zrovna dostane na starost malého Jacka Slatera, který je poněkud zvláštní. Jeho starší bratr Paul i s rodiči vyráží z hotelu, ale Jack je nejraději zavřený v pokoji. Suze se toto nelíbí a tak se rozhodne ho vytáhnout ven, kde Jack se zděšením uteče před zahradníkem. Problém byl ale v tom, že ten zahradník byl už nějaký týden mrtvý a jediný, kdo ho měl vidět, byla právě mediátorka Susannah. Vše Jackovi vysvětlí - hlavně to, že duchové zde nejsou proto, aby ho zabili a strašili - a z něj se stane zase veselý kluk.
Slaterovi jí jsou vděční a Paul Suze pozve na večeři. Jessemu se zatím o Paulovi nezmínila a ten krásný Španěl stále sídlí v jejím pokoji.
Andy kope na zahradě díru na bazén a narazí na truhličku se schovanými dopisy od Márie de Silva - Jesseho sestřenice a zároveň snoubenky, která, jak se i v dalších dílech dozvídáme, na Jesseho poslala svého milence Diega, aby ho zabil, což se mu povedlo - pro Jesseho. A Susannah mu je nejdřív nechce ukázat, protože se bojí, že jsou to, co ho tu drží - záhada ohledně jeho smrti - a bojí se, že by o něj přišla. Jesse ji ale slíbí, že se tak nestane a ona mu dopisy ukáže.
V noci se ale u ní začne zjevovat právě Mária de Silva a snaží se spolu s Diegem vyhrožovat Suze, aby zabránila kopání na pozemku. Tito dva duchové si ještě neuvědomili, že jejich době odzvonilo a pošpinění jejich dobrých jmen vraždou nikoho nezajímá, proto se snaží Susannah zranit popřípadě zabít. Ale Mária si to naplánuje jinak.
Malému Jacku Slaterovi napovídá, že Susannah obtěžuje nějaký duch Jesseho de Silvy a že by ji velmi pomohl, kdyby se ho zbavil - zaříkal ho. A s jejím napovídáním se to Jackovi podaří.
Ten samý den je na pozemku nalezeno Jesseho pohřbené tělo a Susannah si myslí, že kvůli tomu Jesse zmizel a je z toho zničená. Když ji ale volá Jack, že se mu konečně podařilo zbavit se toho "otravy", Suze začíná jednat a s pomocí otce Dominika i Jacka se nechá zaříkat, aby Jesseho našla.
Jaké pro ni bude překvapení, když po tom, co si to vyříká s Jessem a rozhodnou se vrátit, potká tam nahoře Paula Slatera, staršího bráchu Jacka, který ji pravděpodobně přeřízl provaz, podle kterého se měla držet, aby našla cestu zpátky a on si z ní ještě vesele střílí! Nakonec se dostanou spolu dolů, kde s Jessem přemůžou Máriu i Diega a Jesse Susannah konečně políbí.

_____________________________
Pátý díl nese název V pasti a vní se Suze opravdu ocitá.
Opět začíná školní rok, ale rozhodně nebude tak klidný, jak si Susannah plánovala. Hned první den se ve škole totiž objevuje nový student - osobně Paul Slater.
Suze s ním nechce nic mít a má z něj obavy, ale když ji přesvědčuje, že jsou víc než mediátoři, že oni spolu něco dokáží a on jí o tom může poskytnout spoustu informací, nechá se zlákat a navštíví Paula odpoledne u něj doma (v domě jeho dědečka, ke kterému se přestěhoval, aby v Carmelu mohl žít). A i když se Suze dozví nové informace o "inkarnátořích", jak se Paul nazývá, nakonec z jeho domu prchá. Ve zkratce - Paul ji začal líbat a ona se nechala, pohádali se, poslal na ni zlého ducha.
Když v půlce cesty zběsilého běhu domů se na chvíli zastaví v restauraci, potká tam kluka ze školy a u něj jeho mrtvého bratra, který je na něj naštvaný. Spolužák ji sveze domů a tam před Jessem zapírá.
Ale i Jesse se chová zvláštně. On si totiž uvědomil, že ten polibek - pro něj jistě děsně intimní záležitost - znamenal něco důležitého a že s takovou se sní nemůže dělit o jeden pokoj. Proto poprosí padra Dominika, jestli by mohl přebývat na faře a jestli by to Susannah mohl také nějak šetrně ve škole oznámit. Suze je z toho nešťastná, myslí si, že od ní odešel, protože ji nemiloval. Suze se vrací domů, kde je večírek v plném proudu, protože Ackermanovic rodičovstvo odjelo z domu, a v pokoji se střetává s Jessem. Už to vypadá nadějně, když tam vtrhne Paul a vše pokazí. Jesse je naštvaný a ublížený, že mu o něm Susannah neřekla a to není nic proti tomu, když mu Paul vmete do tváře, že se s ním i líbala. Nakonec je z toho rvačka, do které se zapojí i Neil (bratr Suzina spolužáka) a je z toho mazec, který Suze musí usměrnit.
Nakonec toho všeho se jde Suze uklidnit na hřbitov, kde s otcem Dominikem nechali Jessemu udělat hrob s pomníkem, jak se patří a potkává se zde právě s jeho majitelem. A krásný konec tohoto dílu - vše si vyříkají a vyznají lásku.

_____________________________
Šestý díl s názvem Čtvrtý rozměr lásky začíná tajnou noční návštěvou Suze u Jesseho na faře, kam se tedy přestěhoval, jak víme z pátého dílu, aby spolu nesdíleli jeden pokoj, když už mají oficiální vztah. Když se vezme v úvahu, jak moc to může být oficiální... A všechno vypadá docela poklidně, jen Paul něco kuje. A Suze brzy přijde na to, co. Nechce už Jesseho zabít, právě naopak - Paul chce Jesseho zachránit. Paul se plánuje vrátit v čase a zachránit Jesseho před ošklivou smrtí, jenže taky to znamená, že Jesse a Susannah se nikdy nepotkají a nikdy se do sebe nezamilují. Naštěstí, když se to dozví i Jesse, je rozhodnut Paula zastavit. Bohužel, než se mu to podaří, je Paul v roce 1850 a Susannah ho ze svého pokoje následuje. Objeví se v penzionu, kde ten večer měl Jesse přenocovat, jen pár hodin před jeho příjezdem. Schovají se ve stodole, kde Paul Susannah sváže, aby ho nemohla zastavit a vydá se hledat Diega. Mezitím ale dorazí Jesse a najde svázanou dívku ve stodole. To by přece nebyl galantní Jesse, aby dámu v nouzi nezachránil. Suze mu vysvětlí, odkud za ním přichází a proč a on jí to, nečekaně, nevěří. Něco nakonec ale zabere a on uvěří, k tomu mu to potvrdí příchozí Paul a společně už jen očekávají příjezd Diega. Když ale Susannah vidí Jesseho naživu, nedokáže se dívat na jeho vraždu... Jak tohle dopadne... =D =)Tak jo, rozhodně to není stručné, ale jinak to asi neumím. =D Mimo to, popisuju děj, nesnažím se vás nalákat,.. i když.. asi jo =D V každým případě, poslední díl jsem nechala konec otevřený. Je to nádherný a vy si to prostě musíte přečíst =)
Mějte se krásně =)

mediátor-obrázky

12. října 2007 v 16:40 | Terezka |  nej knížečky=)
=) =*
obrázky zdroj
no,je to moje nejoblíbenější knížka ze série mediátor...patří tam díly:(od prvního do posledního popořadě=))
Krajina plná stínů,Devátá stezka, Andělé smrti, Temná je noc, V pasti, Čtvrtý rozměr lásky...všechny díly jsou o šestnácti-leté Susannah,který je mediátorka (mediátor = prostředník-označení pro prostředníka mezi světem živých a mrtvých. Mediátoři jsou považováni za průvodce duší,které nedokážou sami přejít do další formy existence.Jde o jedince obdařené nadpřirozenou schopnoustí vnímat duše zemřelých jako fyzické osoby, komunikovat s nimi a sloužit jim jako duchovní rádci a průvodci(Paul Slater si ale myslí něco jinýho =D) existenci mediátorů připouštějí v různé podobě všechna klasická náboženství)
no a těď tady sou ukázky z obalů knih=) taky za sebou jak jdou po dílech=)